Prof. Dr. Ümit Girgin
Anadolu Universitesi, Turkiye
Özel Eğitim bölümü

Workshop: Okuma yazma öğretiminde önceden edinilen bilgilerin aktive edilmesi ve geliştirilmesi” (Türkçe)

 


Prof. Dr. Jacobus Gideon Maree
Department of Educational Psychology
University of Pretoria
South Africa

Workshop 1: “Getting published in high impact journals that count”, as well as
Workshop 2: “Demonstrating the value of an integrated, qualitative+quantitative approach to research”

Bio: Prof Maree is a Professor in the Department of Educational Psychology at the University of Pretoria. His main research interests are career construction counselling for life designing, emotional intelligence and social responsibility, and learning facilitation in mathematics. He links research results to appropriate career choices and to life designing.

Past editor of the South African Journal of Psychology, managing editor of Gifted Education International, co-editor of the SA Journal of Science and Technology and a member of several national and international bodies, including the National Career Development Association (USA), the Society for Vocational Psychology (SVP) (USA), the International Association of Applied Psychology (IAAP) (USA), the Psychology Association of South Africa (SA), the South African Academy of Sience and Arts (SA Acad), and the Association of Science of South Africa (ASSAf). He has been the author of more than 120 peer reviewed articles and 60 books or chapters in books since the beginning of 2002. In 2009, he was awarded the Stals Prize of the South African Academy of Science and Arts for exceptional research and contributions to psychology. Prof Maree has supervised 43 doctoral theses and master’s dissertations since 2001.

He was awarded the Chancellor’s Medal for Teaching and Learning from the University of Pretoria in 2010 and has been nominated successfully as an Exceptional Academic Achiever on three consecutive occasions. He has a B rating from the NRF.

A regular keynote speaker, he was invited to be one of the State-of-the-Science speakers at the International Congress of Applied Psychology, the flagship event on the international psychology calendar, which will be held in Paris, 8-13 July 2014. Topic: Connecting life-themes to construct self-portraits.


Workshop: Mendeley
Süre: 4 saat
Ücret: ücretsiz


Birol Çelik (Ph.D. Student)

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Elektronik Öğretmenliği Bölümü’nden 2002 yılında mezun olmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Programındaki yüksek lisansını 2011 yılında tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi MYO’da 8 yıl süreyle dersler vermiştir. Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojisi Eğitimi bölümünde doktora programına devam etmektedir. Aynı zamanda Serik Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde elektronik öğretmeni olarak çalışmaktadır. Güvenlik Sistemleri, sosyal ağlar, akademik yazılım programları, uzaktan eğitim üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki Mendeley danışmanlarından biridir.


Mendeley

Zamanı etkili kullanma birçok alanda olduğu gibi psikolojik danışma ve rehberlik alanına yön veren bilim insanları için de kuşkusuz ki ayrı bir öneme sahiptir. Teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilme bilime yön veren akademisyenler için önemli bir parametredir. Bu nedenle bilgiye ulaşabilme, bilgiyi paylaşma, ortak çalışmalar/projelerde çalışabilme, meslektaşların belli bir platformda buluşabilmesi teknolojinin etkin bir şekilde kullanılması ile mümkündür.  Bilgisayar destekli yazılımların sayısı her geçen gün daha fazla çalışma yaşamınınım içine girmektedir.  Hızla gelişen bilgisayar tabanlı yazılımların bilinmesi, takip edilmesi ve etkili kullanılabilmesi akademik hayatın da vazgeçilmez bir unsurdur. Türkiye’de akademik çalışmaları hızlı, verimli ve kolaylaştıracak programlar yeterince yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Makale ya da tez hazırlarken pek çok makale ve kitap okunmaktadır. Ancak bu süreçte tüm bu makale ve kitapları düzenlemek, üzerinde çalışmak, not almak için teknolojik ara yüzlere ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu ihtiyacı gidermek için pek çok yazılım geliştirilmiştir.  Bu yazılımlar arasında geçtiğimiz bir yılda en çok tercih edilen program MENDELEY’dir. MENDELEY makalelerin organize edilmesini, ayni alanda çalışan diğer araştırmacılarla işbirliği yapılmasını, en son araştırmaları keşfetmeye olanak tanıyan, ücretsiz bir referans yönetim aracı akademik sosyal ağdır. Elsevier’in desteklediği, yeni nesil yazılımlardan biri olan MENDELEY araştırmacılara pek çok olanak sunmaktadır. Bu olanaklar;

 • Akademik not alma
 • Makaleleri sınıflandırma
 • Makale ve dosyalar üzerinde çalışabilme
 • Otomatik üst veri bulma ve düzenleyebilme
 • Otomatik kaynakça oluşturma
 • Makale arama
 • Akademik sosyal ağ oluşturma
 • Makale paylaşabilme
 • Otomatik olarak referansları istenilen stilde oluşturma
 • Online olan diğer araştırmacılarla işbirliği yapma
 • Okunacak ve okunmuş makaleleri organize etme
 • Okunan makaleleri temel alarak konuda okuyabilecek başka makaleler önerme
 • Bilgisayara indirilen makalelere çevrim içi olarak erişme
 • Akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla makalelere istenilen yerde erişebilme

gibi olanaklar sağlamaktadır.

Tez yazma, makale yazma, kitap yazma süreçlerinde ilgili çalışmaların düzenli ve kolay erişilebilir olarak sınıflandırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca veri tabanlarından aranan makalelerin, incelenen kitapların, konferansların kütüphanenize aktarmanız için aracı bir programdır. Bu program aracılığıyla otomatik olarak referans gösterilmekte ve kaynakçalar istenilen formatta otomatik olarak oluşturulmaktadır. Ayrıca Mendeley’deki akademik ağınız aracılığıyla araştırmacıların çalışmalarını paylaşma imkânı sunmaktadır.

Bu eğitimde,

 • MENDELEY programının kurulumu
 • Mendeley’in masaüstü, mobil ve web ara yüzünün kullanımı
 • Mendeley’de makalelerin sınıflandırılması
 • Mendeley’de makale okuma, not alma, arama yapma
 • Word üzerinden Mendeley’i kullanarak referans gösterme
 • Farklı formatlarda otomatik kaynakça oluşturma
 • Akademik ağ oluşturma
 • Belli bir konuda çalışmak, makale paylaşımında bulunmak üzere grup oluşturma

Hem teorik hem uygulamalı olarak analiz edilecektir. Bu nedenle katılımcıların eğitime bilgisayarları ile gelmeleri beklenmektedir.

Kimler Katılabilir: Lisansüstü öğrencileri, araştırmacılar, akademisyenler

Follow us
Facebook
Instagram
LinkedIn
Remain Times
weeks
1
5
days
0
4
hours
1
3
minutes
2
4
seconds
1
7
In Collobration With
Visits since November 11, 2015
Now online: 1
Today: 30
This week: 231
Overall: 67483